Upchaté potrubie dokáže poriadne zamávať s našimi financiami a priniesť do života veľa stresu. Je totiž iba otázkou času, kedy sa nám tento problém prejaví vo forme vlhkej steny, nesplachujúcej toalety alebo odtoku, z ktorého voda neodteká do kanalizácie. Potrubie môžeme nechtiac upchať mechanicky, ak nám do odtoku padne tuhý objekt a zablokuje ho. Oveľa častejšie sa však potrubie upcháva vodným kameňom. Takéto upchatie potrubia vzniká nenápadne a preto je nebezpečné.
Prečo je vodný kameň problém?
Vo väčšine prípadov je vodný kameň usadenina, ktorá sa ukladá vnútri potrubia a tým zmenšuje priemer potrubia. Vedie to k zvýšeniu tlaku vody a tiež k zhoršeniu prúdenia vody. Vodný kameň je zložený z minerálov, ktoré sú prirodzenou súčasťou vody. Existujú však rozdiely v množstve minerálnych látok vo vode, podľa toho rozdeľujeme vodu na mäkkú a tvrdú. Čím je voda tvrdšia, tým je viac vodného kameňa. Keď na stenách potrubia vzniknú malé usadeniny, postupom času sa na nich zachytávajú ďalšie kúsky a povlak rastie. Samozrejme, vodný kameň nevzniká iba vnútri potrubia, ale na všetkých miestach, ktoré prichádzajú do styku s tvrdou vodou, napríklad na sprchovej hlavici, v práčke, varnej kanvici alebo na vodovodných batériách.
Ako zistíme, že máme upchaté potrubie vodným kameňom?
Medzi príznaky potrubia upchatého vodným kameňom patrí:
- slabší prúd vody – z upchatého potrubia vyteká menší prúd vody, aj keď kohútik otvoríte naplno,
- špinavá voda z kohútika – vodný kameň sa usádza na potrubí, ale voda naňho neustále pôsobí a tak sa z neho po kúskoch uvoľňuje. Ak vám vyteká špinavá voda, obzvlášť vtedy, ak z kohútika vypadávajú malé zrnká pripomínajúce piesok, určite máte problém s vodným kameňom,
- upchaté odtoky – upchatý odtok v kúpeľni pripisujeme často vlasom alebo mastnote, ale ak sa s týmto problémom stretávate aj po vyčistení sifónov, môže za ním byť vodný kameň. Podobne je to s upchatým odtokom v kuchyni a vhodným riešením je čistenie potrubia,
- vodný kameň aj na iných, viditeľných miestach – ak máte tvrdú vodu, neprejaví sa to iba na neviditeľných miestach vnútri potrubia, ale aj na viditeľných povrchoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou. Najčastejšie sú nánosy vodného kameňa na vodovodnej batérii, sprchovej hlavici a vnútri spotrebičov, ako je práčka, umývačka riadu, ale aj na hrncoch.
Pomôžu vám profesionáli
Bez špecializovaných prístrojov je náročné, až nemožné, zistiť, či sa v potrubí nachádzajú usadeniny vodného kameňa. Tie sa môže podariť vyčistiť pomocou krtkovania, hlavne ak ho majú v rukách skúsení odborníci, ktorí to robili už stovky krát. Profesionálni inštalatéri dokonale ovládajú krtkovanie s kamerou, vďaka ktorému dokážu presne lokalizovať miesta s usadeninami vodného kameňa a vyčistiť ich. Poskytujú profesionálne monitorovanie potrubia. To by ste si mali objednať aj v prípade, že ste sa nasťahovali do nového bytu alebo domu. Môže vás ušetriť nepríjemných prekvapení.
Ak chcete predísť prasknutiu potrubia a predísť katastrofe
V najhoršom prípade je usadenina vodného kameňa v potrubí tak pevná, že ho úplne vyplní a uzavrie. Tlak vody je kvôli tomu ešte vyšší a potrubie môže prasknúť, čo spôsobí haváriu v domácnosti, ktorá vás môže stáť aj tisíce eur. Radšej svoje peniaze investujte do prevencie. v tomto prípade do zmäkčovača vody. Ten mení zloženie tvrdej vody – ióny vápnika a horčíka vymení za ióny sodíka a permanentne vás zbaví problémov s tvrdou vodou. To sa odrazí nielen na skvelom stave vodovodného potrubia, ale aj na predĺžení životnosti domácich spotrebičov a menšom množstve energie, ktoré spotrebujú pri zohrievaní vody.