Upchaté potrubie sa raz za čas vyskytne v každej domácnosti. Potrápi najmä naše peňaženky a môže spôsobiť vážnu škodu na majetku.
Kedy najčastejšie dochádza k upchatiu potrubia?
Za upchaté odpadové potrubie sú najčastejšie zodpovední samotní majitelia domácnosti. K upchatiu dochádza ak v umývadlách alebo v toalete splachujeme zvyšky jedál a oleje, neprimerané množstvo kozmetických prostriedkov alebo vlasov, ale aj hygienické pomôcky ako sú vatové tampóny alebo dámske vložky. Medzi kurióznejšie prípady patria napríklad spláchnuté detské hračky alebo kuchynské príbory. Upchaté vodovodné potrubie sa často objaví pri sťahovaní do staršieho domu či bytu, kde sa mohli vytvoriť nánosy vodného kameňa, hrdze a iných nečistôt. U starších potrubí nás teda najviac ohrozuje vodný kameň, hrdza a piesok.
Starostlivosť o vodovodné potrubie
Prvým krokom k funkčnému vodovodnému potrubiu je prevencia jeho upchatia. Ak teda viete, že zdroj vašej vody (napríklad ak čerpáte vodu zo studne) obsahuje tvrdú vodu, je vhodné používať zmäkčovadlá. K prevencii patrí aj pravidelné profesionálne monitorovanie potrubia, najmä po presťahovaní sa, Ak predsalen dôjde k upchatiu, je potrebná včasná diagnostika a rýchle riešenie. Upchaté vodovodné potrubie totiž môže viesť aj k znečisteniu pitnej vody a zdravotným problémom.
Ako odhaliť upchaté vodovodné potrubie?
- Všimnete si slabší prúd vody aj keď sa snažíte púšťať najsilnejší prúd. Pokiaľ bývate v byte, opýtajte sa susedov, či majú rovnaký problém – tak zistíte, kde približne je potrubie upchaté.
- Voda tečúca z vodovodného kohútika je špinavá.
- V najhoršom prípade upchaté potrubie praskne a na stenách sa objavia mokré fľaky.
Ako vyčistiť vodovodné potrubie?
Vodovodné potrubie je sústava kovových trubiek, preto na ich čistenie používame pomôcky, ktoré kovu neubližujú. Najlepšou voľbou je profesionálne čistenie potrubí pomocou tzv. krtkovania.
Ako na upchaté odpadové potrubie?
Podobne ako pri vodovodnom potrubí, aj v prípade upchatého odpadového potrubia je nepriateľ číslo jeden vodný kameň spolu s hrdzou.
Príznaky, že je potrebné vyčistiť odpadové potrubie
- Záchod nesplachuje.
- V potrubí počuť bublanie.
- Vo výlevke ostáva stáť voda.
- Z odpadového potrubia sa šíri zápach.
- Na stenách alebo, v prípade rodinného domu, na záhrade sa tvoria mokré fľaky a kaluže vody.
Čo môže za upchatie odpadového potrubia
- V prípade toalety je to veľké množstvo toaletného papiera, zvyšky jedla z kuchyne, vatové tampóny, dámske vložky, vlhčené a odličovacie obrúsky a iné predmety, ktoré nemajú byť splachované v záchode.
- V práčke môže dôjsť k upchatiu kvôli vláknam unikajúcim z oblečenia, samotnému oblečeniu (napríklad nohavičkám) a kvôli nánosom z práškov a aviváže.
- V sprche či vani dochádza k upchatiu aj kvôli vlasom, kozmetickým prípravkom a mastnote.
- Všeobecne platí, že za upchatie odpadového potrubia môže byť zodpovedný vodný kameň, hrdza, piesok alebo zemina.
Aké prípravky a metódy sú vhodné na čistenie odpadového potrubia?
- Mechanický gumený zvon – priložíme ho na odtok a mechanicky vytvoríme podtlak, ktorý uvoľní a posunie nečistoty.
- Sóda bikarbóna a ocot – najskôr do odtoku nasypeme sódu a zalejeme ju octom. Necháme minimálne hodinu pôsobiť a zalejeme vriacou vodou, ktorá ešte viac podporuje rozpúšťanie mastnoty. Pokiaľ vám veľmi prekáža zápach octu, môžete použiť citrónovú šťavu.
- Mechanická štetina na čistenie potrubí – má podobu tenkého drôtu so štetinami, ktorý zasunieme do odpadu, zakrútime ním a vytiahneme vonku. Skvelo sa ňou vyťahujú vlasy z odtokov.
- Coca-cola – nalejeme ju do záchodovej misy a necháme pôsobiť 2-4 hodiny. Následne ju zalejeme vriacou vodou.
- Búšenie – po potrubí niekedy stačí silno pobúchať a zároveň do neho naliať studenú vodu. Malo by to pomôcť odlúpnuť hrdzu a vodný kameň.
- Kyselina – v obchodoch je možné zakúpiť slabšiu kyselinu, avšak pri jej použití hrozí podráždenie pokožky, nosovej sliznice, očí alebo podlahy kúpeľne. Je zároveň nebezpečná pre deti. Postup je podobný ako pri použití sódy, ale pri zalievaní horúcou vodou si musíme dávať pozor na prskanie kyseliny. Tento postup v domácich podmienkach neodporúčame.
Čo však v prípade, že žiadna z týchto možností nezaberie?
Nechajte čistenie odpadového potrubia na odborníkov
Metóda elektro-mechanického čistenia potrubia
Táto metóda nazývaná aj krktovanie využíva dlhú pružinu, ktorá je zasúvaná do potrubia a dokáže preraziť blokády v potrubiach. Je omnoho dlhšia a silnejšia ako pružiny bežne dostupné v obchodoch pre domácich kutilov, jej ovládanie je preto zložitejšie a malo by zostať v rukách odborníkov.
Metóda vysoko tlakového čistenia potrubia
Funguje podobne ako krtkovanie pomocou pružiny, ibaže sa pri odstraňovaní nečistôt a upchatých častí v potrubí využíva tlak vody. Profesionáli pri tom využívajú rôzne typy vodných trysiek, ktoré zacielia priamo na prekážku a dokážu dôkladne prečistiť celé vodovodné potrubie. Často je táto metóda kombinovaná s diagnostikou pomocou špeciálnej kamery, ktorá najskôr potrubie zmapuje a poskytne informácie o lokalizácii blokád či usadenín v potrubí.