Ako zistiť a opraviť prasknuté vodovodné potrubie?
Žiaden majiteľ domu či bytu si nepraje riešiť problémy s vodovodnými trubkami. Väčšinou sú totiž spojené s mokrými fľakmi na stenách, vydutou podlahou alebo s najhoršou variantou – vytopením.
Vytopenie neovplyvňuje iba nás, často zasahuje aj do majetku našich susedov. Vlhké steny podporujú množenie plesní, ktoré negatívne ohrozujú naše zdravie. Narúšajú aj statiku domu a okrem zdravotného rizika aj veľké finančné riziko kvôli poškodeniu majetku a následným opravám. Preto si všímajme aj tie najmenšie príznaky, ktoré nám napovedia, že máme prasknuté vodovodné potrubie.
Ako zistiť prasknuté potrubie?
Vodovodné potrubie môže byť prasknuté tak, že je v ňom iba malá trhlina, alebo mať výraznejší otvor, cez ktorý voda doslova prúdi. Ako si môžeme všimnúť deformáciu potrubia?
- Zápach z odtokov – znamená, že odpadová voda nebola odvedená z domácnosti. Ak zápach pretrváva aj po vyčistení sifónov a potrubí, je vysoko pravdepodobné, že je potrubie prasknuté.
- Časté upchávanie toalety a odtokov – pravdepodobne ide o poškodenie potrubia v mieste, kde sa spája naša kanalizácia s verejnou kanalizáciou, preto objemnejší odpad neodteká. Zaujíma vás ako vyčistiť upchatý záchod?
- Plesne – prasknuté potrubie prirodzene vedie k vytekaniu vody na miesta, kde by sa nemala vyskytovať. Stačí malý otvor a začnú vlhnúť steny alebo podlaha. Ak si doma všimneme plesne, môže to byť práve kvôli tomuto problému.
- Vyššie účty – minie sa viac vody, čo vedie k vyšším účtom. Môžeme si to overiť pomocou vodomeru – stačí si zapísať číslo napríklad pred odchodom do práce a po návrate domov. Ak v čase, keď nikto nebol doma a nepoužíval vodu, toto číslo narástlo, voda odteká cez poškodené miesto.
- Neprirodzené zvuky – pokiaľ nás vyrušujú zvuky podobné kloktaniu alebo bublaniu, môže za nich byť zodpovedný vzduch, ktorý sa dostal do poškodeného potrubia a snaží sa uniknúť von.
Mohlo by vás zaujímať: Ako zistiť prasknuté potrubie? Aj bublanie v odtoku je varovným signálom
Po zistení vážne poškodeného vodovodného potrubia máme väčšinou desivé predstavy zo zničených stien, podlahy, či rozkopaného dvora alebo chodníka. Vodovodné potrubie je ako systém žíl a ciev v ľudskom tele a preto pri jeho oprave musíme nutne zájsť pod povrch. Aby boli škody čo najviac minimalizované, pomáhame si lokalizáciou poškodenia potrubia. Presne určíme, kde došlo k narušeniu potrubia, a to vďaka používaniu štyroch metód na lokalizáciu úniku vody: akustickou metódou (využíva mikrofóny a zvuky), korelačnou metódou (využíva korelátor a zvuky v kovovom potrubí), vodíková metóda (využívaná najmä v novostavbách) a trasovaním, ktoré je tiež nazývané monitoring potrubia.
Oprava vodovodného potrubia
Základom je vyššie spomínaná presná lokalizácia. Vďaka nej nie je potrebné sekať veľké časti stien alebo rozkopávať celé okolie domu. Na základe skúseností s opravou vodovodného potrubia vime dopredu predpokladať, kde najčastejšie dochádza k poškodeniu potrubia. Je to najmä:
- v zemi, najmä ak prebiehali na dvore alebo v záhrade stavebné práce,
- v stene, kde je možné omylom do potrubia zavŕtať, alebo k poškodeniu dôjde prirodzene kvôli únave materiálu,
- v spojoch potrubia, kde prirodzene dochádza k mechanickému poškodeniu materiálov,
- v oblasti, kde sú v blízkosti potrubia posadené stromy, ktoré ho môžu koreňmi posúvať,
- v blízkosti toalety a odtokov umývadiel a spŕch, pretože hlavne prvých pár metrov potrubia je najviac ovplyvnených chemickými látkami, ktoré používame na čistenie a na osobnú hygienu či na pranie.
Oprava prasknutého vodovodu prebieha podľa intenzity poškodenia. Pokiaľ vás vytápa alebo vám strieka voda zo steny, je ideálne zavolať havarijnú službu. Prvý krok majiteľa domácnosti je zastavenie vody pomocou ventilu – väčšinou ide iba o otočenie kľuky, ktoré zvládne každý. Ak sa k ventilu neviete dostať, položte pod únik vody vedro, ktoré ju zozbiera, alebo dané miesto sušte veľkým uterákom. Snažte sa zachytiť čo najviac vlhkosti.
Druhým krokom je obrátenie sa na profesionálov, ktorí lokalizujú miesto poškodenia. Cieľom je minimalizovať búracie práce alebo rozkopávanie okolia domu. Po odhalení miesta s prasklinou je potrebné zhodnotiť jeho stav, teda či ide zlom v jednom bode, alebo je vážne poškodený celý úsek.
Pokiaľ ide len o menšie lokálne poškodenie môžeme vodovodné potrubie opraviť pomocou:
- gumy a svoriek – vďaka gume nebude voda vytekať a kovové svorky ju spevnia,
- skrutiek – najskôr sa otvor v potrubí vyvŕta do okrúhleho tvaru a potom sa skrutkou upchá, musí však ísť o nové a pevné potrubie, pretože staršie potrubie by sa mohlo ešte viac zničiť,
- epoxidového lepidla – takéto lepidlo musí tvrdnúť približne 24 hodín,
- núdzové lepidlo – dočasné riešenie, ktoré je možné využiť najmä ak je potrubie voľne stojace mimo steny, napríklad v pivnici, ide o podobné lepidlo, ako pri oprave duše bycikla,
- kovových svoriek a obručí – kovová obruč sa priloží okolo potrubia podobne ako vyššie spomínaná guma a svorkami sa nadoraz zatiahne, teda vytvorí plášť, cez ktorý nevyteká voda,
- kombinované metódy – v niektorých prípadoch sa používa kovová obruč spoločne s epoxidovým lepidlom, aby bola zaistená vodotesnosť potrubia.
Havarijná služba voda Bratislava
Zničené vodovodné potrubie vie človeka poriadne zaskočiť, preto neváhajte využiť profesionálne služby. Oprava havarijných situácií je k dispozícii nonstop, celých 24 hodín každý deň, aj počas víkendov a sviatkov. Okrem flexibility v čase ponúkame aj riešenie na mieru bez ohľadu na problém – naši vodoinštalatéri ovládajú aj stavebné práce a pri oprave sa zároveň bezpečne vyhýbame elektrickému vedeniu. V prípade potreby rýchlo vymeníme aj väčšie úseky poškodeného vodovodného potrubia.