Množstvo vecí vo svojom živote berieme úplne automaticky. Ich hodnotu si vo väčšine prípadov uvedomíme až vtedy, keď sa pokazia. Jednou z nich je i záchod. Ak ste už zažili ten nepríjemný pocit, kedy záchod neodteká alebo hladina vody v mise nebezpečne stúpa, rozhodne poznáte to studené zalievanie potom.
Vyčistiť upchatý záchod rozhodne nie je jednoduchou úlohou, ale v našom dnešnom článku sa pokúsime previesť Vás základmi manuálneho i chemického čistenia. Niekedy však nemáte na výber a musíte sa spoľahnúť na pomoc profesionálov. Pevne veríme, že naše dnešné rady budú pre Vás nápomocné i keď v hĺbke duše dúfame, že sa Vám pohroma, akou je upchaté WC, vyhne.
Prvý krok – zabránenie katastrofy v podobe pretečenej vody
Náš prvý krok je v podstate akousi prvou pomocou, ktorá ochráni kúpeľňu pred potopou. Ak ste si práve všimli, že voda zo záchoda neodteká, musíte zabrániť pretečeniu záchodovej misy. V tomto prípade máte dve možnosti, ako pretečeniu vody zabrániť.
Zatvorte ventil a klapku
Prvým a značne jednoduchším je zatvorenie ventilu na hadici, ktorou je privádzaná voda do nádržky. Niekedy je však tento spôsob nedostatočný, pretože voda z nádržky už mieri do záchodovej misy.
Ani v tomto prípade nemusíte vešať hlavu. V prvom rade odstráňte veko z nádržky na vodu a potom zatvorte otvorenú klapku. Nemusíte sa obávať siahnuť do vody nachádzajúcej sa v nádržke. Nachádza sa tu rovnaká pitná čistá voda, aká prúdi i z vodovodného kohútiku. Ak máte vodu úspešne zastavenú – gratulujeme! Zabránili ste katastrofe v podobe vytopenej kúpeľne a teraz sa môžete smelo pustiť do riešenia upchatého záchodu.
1. Vyčistenie upchatého záchoda manuálne
Možno Vás už niekoľkokrát napadlo, prečo sa v každom záchode nachádza pokrútená časť, akou je sifón. Nebolo by jednoduchšie nahradiť ju rovným úsekom, pri ktorom by sme rozhodne nemuseli riešiť otázku, ako vyčistiť upchatý sifón? Prezradíme Vám, že sifón v prvom rade zabraňuje prenikaniu pachov z kanalizácie do Vášho domova. Jeho funkcia je dôležitá i keď sa často musíme popasovať s problémom, ako je upchatý sifón.
a) Použite záchodový zvon
Pravdepodobne v každej domácnosti sa nachádza tradičný zvon na WC. Úplne najbežnejším prevedením, s ktorým sa často stretávame, je gumený zvon nasadený na drevenej rúčke. Pri správnom použití Vám môže zvon pomôcť uvoľniť i upchatý sifón. Ak sa v záchodovej mise nenachádza dostatok vody, pokojne ju prilejte tak, aby bola misa plná do polovice. Väčšina zvonov je navrhnutá tak, aby sa dala použiť i do umývadla a do vane v prípade potreby, a preto je spodná zúžená časť zasunutá dovnútra. Teraz ju však budete potrebovať – ubezpečte sa, že je dostatočne vysunutá.
Spustite zvon do otvoru v mise (vstup do odpadu) a niekoľkokrát silne zatlačte. Tlak, ktorý týmto spôsobom vyvíjate pomáha odstraňovať prekážky v upchatom odpade. Približne po šiestich zatlačeniach zvon vytiahnite. Ak bolo Vaše čistenie sifónu úspešné, voda zo záchodovej misy by mala začať miznúť. Následne spláchnite, aby ste si naozaj overili, že bolo upchatie odstránené. Ak voda v mise začne opäť stúpať, okamžite ju zastavte podľa rád spomenutých vyššie. Znamená to, že Vaše čistenie úspešné nebolo.
b) Pomocou sa môže stať i kovový vešiak
Čo však v prípade, že sa vo Vašej domácnosti zvon nenachádza? Ako pomoc môžete použiť kovový vešiak na oblečenie. Rozpleťte ho tak, aby ste získali dlhý silný drôt, ktorý vsuniete do potrubia a manuálne odstránite usadenú časť. Hoci je táto technika naozaj jednoduchá a na prvý pohľad sa môže zdať neúčinná, pravdou je, že v mnohých prípadoch je extrémne nápomocná.
c) Čistenie čistiacou špirálou – skvelá voľba pre skúsených
V prípade, že máte doma špirálu na čistenie odpadov (tzv. Krtkovanie) vyhrali ste situáciu – rozhodne Vám pri čistení odporúčame využiť tú. Ak nie ste zvyknutí s ňou pracovať, odporúčame spoľahnúť sa na pomoc odborníka.
d) Pomôcť môže i podržanie splachovania
Posledným z našich manuálnych tipov je dlhšie podržanie splachovania. Na čo je dobré? Môže sa veľmi jednoducho stať, že splachovanie ste stlačili len do určitej časti. Odpad zo záchodovej misy zmizol, a tak automaticky predpokladáme, že prešiel odpadovým potrubím. Nemusí to byť pravda. Pri nedostatočnom tlaku vody sa odpad môže zachytiť vo vodovodnom potrubí a spôsobiť upchatie. Skúste podržať splachovanie dlhšie a je veľmi pravdepodobné, že Váš problém s upchatým záchodom sa vyrieši. V prípade, že máte toaletu so splachovaním dvojitým, odporúčame použiť časť, ktorá uvoľní väčšie množstvo vody.
2. Chemické čistenie upchatého záchodu
Dnes sa na trhu pohybuje množstvo chemikálií, ktoré stačí naliať do záchodovej misy a ony sa postarajú o dôkladné rozpustenie nečistoty upchávajúcej potrubie. Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie patrí napríklad Domestos alebo STURA Facile. Populárnou voľbou je i DIX gél určený na čistenie odpadov.
a) Epsomská soľ alebo „bomba do kúpeľa“
Veľmi obľúbeným prostriedkom, ktorý sa možno nachádza i vo Vašej kúpeľni je Epsomská soľ. Pre odblokovanie upchatého záchodu ju nasypte do misy a nechajte pôsobiť. Dokáže rozpustiť usadeniny blokujúce potrubie.
b) Tyčinky na čistenie odpadu
Preventívnym riešením sú tyčinky na čistenie odpadu, ktoré zoženie na internetových stránkach. Tyčinky na čistenie WC vložíte do odpadu a počas celého mesiaca sa na princípe prírodných enzýmov a baktérií starajú o rozpúšťanie usadených nečistôt.
3) Chemikálie, ktoré sa nachádzajú i vo Vašej domácnosti
Skôr, ako po manuálnom čistení zlomíte nad toaletou nadstavec na zvon na WC a vyberiete sa kúpiť nové chemikálie na čistenie, využite potenciál, ktorý sa ponúka doma. Domáce rady dokážu byť rovnako účinné.
a) Mydlo a horúca voda
Na zahájenie vyčistenia upchatého potrubia sú potrebné mydlo, horúca voda a nádoba. Pomocou týchto troch šikovných pomocníkov sa veľmi jednoducho môžete pustiť do čistenia zapchatého záchodu.
Trik spočíva v pridaní veľkého množstva mydla (najlepšie na tento účel poslúži mydlo tekuté, ktoré sa veľmi rýchlo rozpúšťa) do vody v záchodovej mise. Potom opatrne pridávajte horúcu vodu tak, aby misa nepretiekla.
Rozhodne neodporúčame používať vriacu vodu, pretože v tomto prípade hrozí nielen nebezpečenstvo obarenia, ale i možnosť, že záchod týmto spôsobom nenávratne poškodíte.
Horúca voda pomôže mydlu lepšie pôsobiť a rovnako sa jej pomocou zvýši tlak, takže je veľká pravdepodobnosť, že usadenina rýchlo prejde a upchaté odpadové potrubie bude opäť odblokované. Je to jeden zo základných trikov, ktoré môžete okamžite vyskúšať.
b) Ocot a sóda bikarbóna
Snáď najznámejšou radou je použitie horúceho octu a sódy bikarbóny. Najskôr dajte do záchodovej misy sódu bikarbónu a po niekoľkých minútach zalejte teplím octom (ak ocot zahrejete, dokáže lepšie reagovať so sódou).
Veľmi obľúbenou prvou pomocou je i Coca-Cola, ktorá je skvelým pomocníkom pri čistení toaliet. Tento nápoj však pomôže aj pri upchatej toalete ak je príčinou upchatia vodný kameň. Coca-Cola obsahuje kyselinu fosforečnú ktorá má schopnosť viazať minerály.
c) Coca-Cola ako bojovník s vodným kameňom
Ako postupovať? Z misy odčerpajte čo najviac vody. Coca-Colu nalejte do WC (lejte veľmi opatrne, pretože coca-cola v záchode kypí). Colu nechajte v toalete pôsobiť čo najdlhšie (niekoľko hodín) a občas premiešajte záchodovou kefou. Usadenina by sa mala po niekoľkých hodinách rozdrobiť. Nakoniec stačí len spláchnuť.
Ak sa Vám napriek dodržaniu daného postupu nepodarí WC odblokovať pravdepodobne je Váš záchod upchatý oveľa viac než ste si predstavovali. Ako vyčistiť upchatý záchod? Budete si musieť na pomoc zavolať pomocníkov vyššieho kalibru. Žiadny strach – žiadna situácia nie je neriešiteľná.
3. Odborník Vám dokáže pomôcť najlepšie
Niekedy sa jednoducho pomoci od skúseného odborníka nevyhnete a je to v mnohých prípadoch lepšie, ako neustále bojovať s veternými mlynmi a skúšať na toaletu i nemožné.
Kedy je vhodný čas zavolať odborníka? Ak pravidelne bojujete s upchanou toaletou, na ktorú nič nezaberá, pravdepodobne je problém hlbšie, ako ste predpokladali a len tak jednoducho ho nevyriešite.
Čistenie odpadov dokáže byť náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Neriskujte poškodenie majetku a rovno sa obráťte na skúsených odborníkov. Problém môže tkvieť i v samotnej kanalizácii, to sa však len tak ľahko nedozviete bez skúseného oka inštalatéra. V portfóliu prác skutočných odborníkov sa nachádza chemické i mechanické čistenie (krtkovanie), ktoré sa spoľahlivo postarajú o odblokovanie toalety i potrubia.
Najčastejšie príčiny upchatej toalety
A dnes sa blížime do finále. Ešte skôr, ako skončíme, by ste však mali poznať dôvody, prečo sa Vaša toaleta upcháva. Zhrnieme ich v stručnom zozname:
- Splachovanie vecí, ktoré do toalety nepatria – najčastejšími kandidátmi sú vlhčené obrúsky, plienky, hygienické vložky či tampóny
- Slabé splachovanie toalety – už vyššie sme spomínali, že upchatý záchod má niekedy na svedomí slabý tlak vody, ktorý nedokáže zvládnuť odstrániť všetok odpad (táto poznámka sa týka hlavne starších typov toaliet)
- Zanesená kanalizácia – o stave kanalizačného potrubia vypovedá i problém s odtekaním ostatných odtokov v dome (upchatie kanalizačného potrubia je často spôsobené zanesením alebo prerastením koreňov drevín do potrubia). Na odhalenie závad na potrubí sa využíva monitoring kanalizácie ktorý dokáže odhaliť problém bez významného zásahu do majetku.
- Úzky sifón – zakrivené časti potrubia a sifón sa veľmi jednoducho dokážu zaniesť odpadom i toaletným papierom. Upchatý sifón potom blokuje pretekanie vody a problém v podobe upchatej toalety je na svete
- Tvrdá voda s vysokým obsahom minerálnych látok, ktoré sa usádzajú na chladných častiach potrubí.